Rekrutacje IT – wczoraj, dziś i jutro. Wywiad z Katarzyną Kujawą z ReX

Rekrutacje IT – wczoraj, dziś i jutro. Wywiad z Katarzyną Kujawą z ReX

Redakcja HRnews.pl: O rekrutacjach w branży IT krążą już legendy. Mówi się, że w tym sektorze zdecydowanie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy Twoje doświadczenie również to potwierdza?

Katarzyna Kujawa, REX Leader IT: Tak, zgadzam się z postawioną wyżej tezą. Rynek IT wciąż pozostaje bardzo chłonnym i atrakcyjnym obszarem do rozwoju. To, co stanowi o jego przewadze, to zróżnicowana liczba stanowisk i poziomów doświadczenia oraz łatwość w przekwalifikowaniu się. Każda organizacja, która korzysta z komputerów czy maszyn z oprogramowaniem, wykazuje zapotrzebowanie na wsparcie zespołów IT, zaczynając od pierwszej linii wsparcia i idąc dalej, kiedy potrzebujemy zmiany i wraz z architektem należy zaprojektować wszystko od nowa.

Obszar IT nadal jest postrzegany przez osoby spoza branży jako specyficzny i z wysokim progiem wejścia – częściowo tak jest. Technologie informatyczne dysponują szerokim słownikiem pojęć branżowych i osoby mające doświadczenie w tej nomenklaturze w trakcie rozmów z osobami z branży, sprawiają wrażenie, jakby mówiły zupełnie w innym języku, którego trzeba uczyć się od początku. Tu należy zadać sobie pytanie: czy inne branże nie mają swojego języka? Moim zdaniem mają. Każda branża cechuje się swoimi pojęciami, tylko niektóre są bardziej spolszczone czy spopularyzowane, a w IT używa się wielu zapożyczeń i przekształceń z języka angielskiego, dlatego tak trudno dopasować te słowa do grupy językowej.

Aktualnie rynek nadal zgłasza większy popyt na specjalistów i ich kompetencje, a kandydaci mogą wybierać między ofertami, modelem i formą współpracy. Jednakże obecnie jesteśmy w fazie kryzysu gospodarczego, który znacznie spowolnił procesy rekrutacyjne. Od 2020 do początku 2022 roku obserwowałam, że na jedno dostępne miejsce trzeba było przedstawić trzy kandydatury, a często pierwszy kandydat okazywał się tym trafionym. Aktualnie na jedno dostępne miejsce trzeba przedstawić pięciu kandydatów i nawet jeśli jeden z pierwszych okazuje się spełniać oczekiwana, to klienci chcą spotkać się z innymi, żeby mieć pewność. To podejście ma dwie strony – kandydaci są przyzwyczajeni do dynamiki procesu i oczekują szybkiej decyzji, a organizacje podchodzą ostrożnie do jej podjęcia.

Jak w każdej branży, w pewnym momencie widać kryzys i sądzę, że właśnie w IT odnotowujemy jego początki. To trochę tak, jak sytuacją z autami w ostatnich latach – nie jesteśmy w stanie dostać ich od ręki i czasami trzeba poczekać kilka lub kilkanaście miesięcy. Pojęcie, że samochód jest skarbonką bez dna również w pewnym momencie stało się nieaktualne, ponieważ nawet, jeśli ktoś posiadał starszy model, to w zeszłym roku był w stanie zyskać na jego wartości. Dlatego, jeśli ktoś chce pracować w IT to rekomenduję nie zwlekać i zacząć wdrażać plany. Na rynku słychać zarówno głosy, które mówią o tym, że nic się nie zmieni, jak i te, że trzeba mieć się na baczności, bo liczba miejsc będzie mniejsza niż aktywnych specjalistów. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, w który nurt wierzyć, ale jedno jest pewne – rekrutacja w IT się zmienia i trzeba się jej dokładnie przyglądać.

Redakcja HRnews.pl: Co jest według Ciebie największym wyzwaniem w rekrutacji pracowników IT?

Katarzyna Kujawa: Moim zdaniem, największym wyzwaniem są umiejętności komunikacyjne oraz kompetencje miękkie. W ostatnich latach zauważam zmianę, specjaliści zaczynają zwracać uwagę na komunikaty, które wysyłają w świat. Biznes zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na role fullstackowe i nie mam tutaj na myśli połączenia backendu z frontendem tylko kombinacje umiejętności technicznych, dobrej znajomości infrastruktury systemu oraz przełożenia wszystkiego na jasny komunikat do osób spoza obszaru. Specjaliści akceptują takie role, natomiast w rozmowach zaznaczają, że ten czas nietechniczny sprawia im najmniej satysfakcji.

Komunikacja, o której wyżej wspominam powinna moim zdaniem posiadać dwie najważniejsze cechy, czyli: partnerskie podejście w rekrutacji oraz swoboda w komunikacji z pracodawcą. Znaczenie HR od kilku lat wzrasta i teraz stanowi nieodłączną część procesu, natomiast wciąż spotykam się z kandydatami, którzy wolą nagiąć prawdę, niż pracować relacyjnie i traktować rekrutera jako swojego partnera biznesowego. Kilka dni temu w zespole ReX rozwiązywaliśmy case specjalistki, która była zarekomendowana pod to samo stanowisko z dwóch różnych miejsc tego samego dnia, potwierdziła RODO, a nazwa klienta została jej ujawniona w obu przypadkach. To, co nadal wybrzmiewa w kontaktach ze specjalistami, to również brak swobody w prowadzeniu negocjacji z obecnymi pracodawcami celem polepszenia swojej sytuacji czy też pozycji w firmie. Łatwiejsza okazuje się całkowita zmiana stanowiska i dołączenia do nowego miejsca, z którego rozpoczną z czystą kartą.

Jest także aspekt pracy zdalnej. Sama jestem ciekawa, jak ostatecznie potoczy się ten trend. Całkowity powrót do biur, zdaje się już nie być możliwy. W porównaniu do zeszłego roku wielu naszych klientów zmieniło swoje preferencje i coraz częściej stawia na osobisty kontakt w biurze, zmniejszając proporcję dni do pracy biurowej. Sądzę, że pracodawcy powinni być przygotowani na różne scenariusze, w szczególności, jeżeli zależy im na kompetencjach nowych pracowników.

Redakcja HRnews.pl: Jakie Twoim zdaniem nowe trendy w obszarze rekrutacji IT przyniesie 2023 rok?

Katarzyna Kujawa: Na pewno dalszy rozwój szeroko pojętych innowacji, zarówno technologicznych, jak i społecznych. Zdaję sobie sprawę, że to słowo zostało bardzo mocno spopularyzowane i znajduje swoich zwolenników oraz przeciwników. Na co dzień pełnię rolę Leadera IT w start upie ReX Recruitment Exchange, który oferuje crowdstaffingowe wsparcie w pozyskiwaniu nowych pracowników i edukujemy naszych przyszłych klientów, że nowe rozwiązania niosą za sobą inne korzyści, dlatego warto się im przyglądać i z nich korzystać.

Obszar ten mi jest wyjątkowo bliski, ponieważ mocno rozwijam się w obszarze blockchain. Coraz więcej firm na zachodzie zaczyna bliżej przyglądać się przeniesieniu procesów rekrutacyjnych do metaversum, a co za tym idzie wkroczyć w web 3.0 z rekrutacją. Jak podaje Antal w raporcie „Trendy rekrutacyjne”, prawie ⅓ respondentów uważa, że metaversum będzie odgrywać znaczącą rolę w rekrutacji, a prawie 40% widzi w wirtualnej rzeczywistości potencjał, jednocześnie podkreślając, że ich zdaniem nie będzie to wszechobecne zjawisko. Tylko 15% respondentów jest zdecydowanie przekonanych, że wirtualna rzeczywistość nie ma zastosowania w rekrutacji. Co więcej, CV coraz częściej jest porównywane do unikatowego tokenu, który oprócz pomocy w znalezieniu dla siebie nowego miejsca pracy przyniesie użytkownikowi możliwość zarobku – i tutaj polecam zapoznać się z tematem NFT oraz CV.

Myślę, że 2023 odznaczy się jeszcze większym rozwojem contractingu. Obecnie obserwuje się mniejsze różnice między specjalistami zatrudnionymi bezpośrednio u pracodawcy na umowę o pracę oraz B2B – jest to tylko forma współpracy, która reguluje preferencje pracowników. Rosnąca inflacja, chęć zewnętrznego i bardziej specjalistycznego wsparcia będzie coraz intensywniej skłaniać pracodawców to korzystania z tzw. kontraktorów. Zalet dla pracodawców w tym obszarze jest sporo:

  • zmniejszają nakłady finansowe na zaplecza administracyjne,
  • zobowiązują się na umowy czasowe i wypełniają swoje zapotrzebowanie pod konkretny projekt,
  • są zabezpieczeni dodatkową umową z dostawcą,
  • zmniejszają nakłady finansowe na benefity dla pracowników i dzięki temu mogą przeznaczyć środki na rozwój swoich wewnętrznych pracowników.

Digitalizacja to moim zdaniem kolejny termin, z którym powinniśmy się oswoić i nie traktować go jako kolejnego nowoczesnego wymysłu, tylko jako obszar, który wystarczy dopasować do siebie i w nim działać.

Według raportu Antal „Trendy rekrutacyjne” firmy będą częściej decydować się na recruitment process outsourcing, czyli całkowite przeniesienie procesu rekrutacyjnego do zewnętrznej organizacji. Żyjemy w czasach, w których odległość stanowi problem w naprawdę niewielu obszarach. Zewnętrzne działy HR, agencje rekrutacyjne czy platformy crowdstaffingowe to kolejne odpowiednie miejsca, żeby takiego wsparcia szukać. Pamiętajmy, że pracują tam eksperci, którzy biegle działają na różnych obarach kontaktu człowiek – człowiek. Sama pracowałam w kilku modelach rekrutacji m.in. RPO, realizowałam assesment center oraz audyt działów HR i wiele razy widziałam potencjał różnych osób, który nie był wykorzystany przez przedsiębiorstwa ze względu na ich skomplikowane struktury wewnętrzne. W takich sytuacjach zazwyczaj rekomenduję, żeby automatyzować i optymalizować. Korzystajmy z tego, co oferuje nam technologia i w czym nie jest w stanie nas zastąpić. Od lat zwiększamy swój pipeline rekrutacyjny dzięki algorytmom LinkedIn, więc dlaczego nie pójść o krok dalej i zlecić takiego wyszukiwania platformie crowdstaffinowej, która dotrze tam, gdzie klasyczny algorytm rekrutacyjny nie sięga?

Redakcja HRnews.pl: 8 lutego poprowadzisz webinar zatytułowany „Rekrutacje IT – kick off 2023”. O czym będą mogli posłuchać uczestnicy? Z jaką wiedzą wyjdą z tego spotkania?

Katarzyna Kujawa: Początek roku to specyficzny lub wyjątkowy czas – pozostawiam możliwość wyboru określenia. Niektóre organizacje zdążyły przygotować strategię, a inne jeszcze ją planują. W trakcie webinarium chciałabym przestrzec przed pułapkami, na które można trafić podczas zmieniających się trendów, opowiedzieć więcej o tym, jak dzięki właśnie tym trendom możemy wydawać mniej.

Myślę, że to już ten moment, kiedy większość z nas zapomniała o przerwie noworocznej i ma za sobą pierwszy oddech niemocy – ja z pewnością mam, dlatego chciałabym opowiedzieć, jak sobie radzę z zarządzaniem zadaniami w natłoku ich liczby na liście „to do”. Staram się nie robić założeń, ale jeśli już się do nich skłonię, to przede wszystkim skupiam się na informacji. Mam świadomość, jak wiele jeszcze pozostało nieodkrytych sposobów nawiązywania współpracy zarówno dla mnie, jak i dla ReXa. Tematy zostały już ustalone, ale zostawiam spore pole do wspólnej dyskusji. Będzie sesja Q&A, ale również w trakcie prezentacji chciałabym, żeby uczestnicy poruszali interesujące ich obszary.

Mam 6 lat doświadczenia w sprzedaży, co nauczyło mnie reagowania na informację, którą się dostaje z zewnątrz. To ona daje nam przewagę i rzuca światło na drogę, dzięki której nie zostaniemy w tyle.

Serdecznie zapraszam 08.02! 🙂

Rekrutacje IT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER