Zarządzanie projektami, prowadzenie szkoleń, a może kariera w IT? Jeśli nie w HR, to gdzie chcieliby pracować rekruterzy?

Zarządzanie projektami, prowadzenie szkoleń, a może kariera w IT? Jeśli nie w HR, to gdzie chcieliby pracować rekruterzy?

Ponad 34% rekruterów stwierdza, że jeżeli miałoby zmienić swoją ścieżkę zawodową, to ich wybór padłby na zarządzanie projektami – tak wynika z raportu „Rekruter w świecie decydentów” przygotowanego przez Grafton Recruitment. Drugie miejsce zajęły szkolenia, które wybrało ponad 23% badanych. Co ciekawe, ponad 14% zainteresowanych jest pracą w branży IT. Jakie jeszcze plany dalszego rozwoju kariery ma ta grupa zawodowa?

Choć wiele zadań wykonuje już za rekruterów sztuczna inteligencja, zawód ten wydaje się stabilny i bezpieczny – niemalże każda firma, niezależnie od branży, potrzebuje osoby lub osób zajmujących się rekrutacją. Mają także inny wybór – szeroka gama umiejętności sprawia, że mogą odnaleźć się w wielu innych zawodach. Dziś mało kto całe życie pracuje w jednej firmie, a wiele osób decyduje się na zmianę zawodu.

grafton

Rekrutacja…, a co potem?

Najpopularniejszym kierunkiem zmiany zawodu w przypadku rekruterów jest zarządzanie projektami (34,4%). Wybór ten nie powinien dziwić, gdyż cały proces rekrutacyjny jest zadaniem, którym osoba rekrutująca zarządza od początku do końca. Zbiera potrzeby menedżera zatrudniającego, przygotowuje opis stanowiska i ogłoszenie oraz harmonogram działań, poszukuje kandydatów spełniających wymagania, prowadzi z nimi spotkania, dokumentuje wnioski i wybiera tych najlepszych, raportuje postępy, a potem rekomenduje kandydatów do menedżera, który podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu wybranej osoby.

Umiejętności negocjacji i koordynowania współpracy między wieloma interesariuszami są niezbędne, aby skutecznie prowadzić rekrutacje. Stosunkowo łatwo przenieść takie umiejętności na grunt innych branż. Niektórzy rekruterzy robią krok dalej: dokształcają się w zakresie zarządzania projektami lub wręcz zarządzania zmianą i w kolejnych etapach swojej kariery pracują z projektami na większą skalę – stwierdza Magdalena Niedziałek, ekspertka Grafton Recruitment ds. rekrutacji oraz trenerka wewnętrzna.

Drugą najczęściej wybieraną ścieżką kariery są szkolenia (23,3%). Dzielenie się wiedzą i mentoring są integralnymi elementami zawodu rekrutera. Doradzają oni zarówno menedżerom, jak i kandydatom. Co więcej, wielu rekruterów wybiera prowadzenie szkoleń wewnętrznych jako dodatek urozmaicający ich codzienną pracę.

Multiskill kluczem do nowej profesji

Zawód rekrutera jest interdyscyplinarny. Jego codzienna praca zawiera elementy sprzedażowe, marketingowe oraz analityczne, a w ramach szeroko pojętej rekrutacji można zajmować się jeszcze bardziej wyspecjalizowanymi obszarami. Duża część rekruterów, wybierając kierunek nowej ścieżki zawodowej, kieruje się konkretnymi umiejętnościami nabytymi na tym stanowisku. Jeśli któraś z nich sprawia im szczególną satysfakcję, to decydują się poświęcić mu całkowicie. Według przeprowadzonego badania popularne kierunki to kadry i płace oraz marketing.

Niektórzy konsultanci nie tylko prowadzą procesy rekrutacyjne, ale także np. naliczają płace – takim osobom blisko będzie do „twardego” HR lub wręcz księgowości. Rekruterom dość łatwo odnaleźć się także w marketingu i sprzedaży, badaniach rynku, analityce danych i przygotowywaniu raportów – komentuje Magdalena Niedziałek.

IT ciekawym wyborem

IT było trzecim najczęściej wskazywanym przez rekruterów kierunkiem rozwoju. Aby wyjaśnić ten pozornie nieoczywisty wybór, warto przyjrzeć się aspektom merytorycznym zawodu rekrutera – na co dzień rozmawiają oni o plusach i minusach zawodów kandydatów. Mają dostęp do danych z pierwszej ręki, wiedzą ile można zarobić na jakim stanowisku. Łatwo im dzięki temu ocenić, jaki zawód jest opłacalny oraz czy im się podoba i czy sami nie chcieliby go wykonywać.

Wyboru kierunków rozwoju związanych z IT, marketingiem, analizą danych czy księgowością nie wyjaśniają wyłącznie zainteresowania i motywacja. Istotnym czynnikiem jest także wykształcenie, kwalifikacje i wcześniejsze doświadczenie.

W obszarze rekruterów non-IT widzimy dużo większe rozdrobnienie na specjalizacje niż w IT. Być może właśnie to rozdrobnienie częściowo wyjaśnia niższe procentowo zainteresowanie rekruterów przekwalifikowaniem na ścieżkę marketingową, księgową, czy sprzedażową. Rekruterów specjalizujących się w rolach księgowych, marketingowych czy sprzedażowych jest na rynku po prostu mniej. Poza tym, zarobki w branży IT są wyższe niż w pozostałych wspomnianych obszarach, a nie ukrywajmy – jest to jeden z ważnych czynników przy zmianie pracy – dodaje Magdalena Niedziałek.

Link do pełnej wersji raportu: https://www.grafton.pl/pl/rekruter-w-swiecie-decydentow

 

Informacje o raporcie:

Raport „Rekruter w świecie decydentów” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego 2023 roku, w którym udział wzięło 163 ankietowanych wybranych na podstawie doświadczenia w pracy w pozyskiwaniu i selekcji pracowników. Wyniki badania zostały skomentowane przez ekspertów Grafton oraz ekspertów zewnętrznych. Raport jest skierowany do wszystkich osób związanych zawodowo z rekrutacją oraz zainteresowanych procesami rekrutacyjnymi.

Grafton Recruitment to międzynarodowa firma rekrutacyjna działająca od 1982 roku, specjalizująca się w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, kierownicze średniego i wyższego szczebla. Poprzez sieć lokalnych oddziałów w największych polskich miastach wspiera firmy i kandydatów w rekrutacjach w obszarze pracy stałej i tymczasowej, outsourcingu, IT contractingu i RPO. Wachlarz usług dopełnia doradztwo inwestycyjne i doradztwo HR, analizy i raporty rynkowe. Grafton Recruitment jest też wyłącznym dostawcą narzędzi Thomas International w Polsce. Od 2018 roku jest częścią Gi Group Holding, międzynarodowej agencji pracy należącej do czołówki światowych liderów branży rozwiązań rekrutacyjnych. Grupa posiada biura w 57 krajach
w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Więcej: www.grafton.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER