Zjawisko Sunday Nights Blues – dlaczego nie lubimy poniedziałków

Zjawisko Sunday Nights Blues – dlaczego nie lubimy poniedziałków

Blue Monday już za nami, ale dla wielu pracowników poniedziałkowy brak motywacji i energii do działania to często reguła, a nie wyjątek czy jednorazowe „święto”. Z badań wynika, że aż 65% Amerykanów już w niedzielny wieczór odczuwa niepokój i stres związany z początkiem nowego tygodnia1. Ekspert podpowiada, co zrobić, by odwrócić tę negatywną tendencję.

Zaburzony i rozregulowany przez weekend rytm dobowy, odkładanie niedokończonych zawodowych spraw na poniedziałek i negatywne „nastrajanie się” już w niedzielę wieczorem na to, co może nas spotkać w pracy. Brzmi znajomo? Dla wielu pracowników to cotygodniowy stan, a nie jednorazowa sytuacja. Jest to tak częste zjawisko, że doczekało się własnego określenia: Sunday Night Blues (czyli: niepokój niedzielnej nocy2. To właśnie w niedzielę wieczorem odczuwamy największy stres w tygodniu3.

– Już w dzieciństwie przekonujemy się, że poniedziałki bywają nieznośne i wymagają od nas określonej, zdyscyplinowanej postawy, podczas gdy piątek kojarzony jest z początkiem weekendowej wolności. W dorosłym życiu również działamy w podobny sposób, gdyż w weekendy mamy tendencję do zaburzania naturalnego rytmu funkcjonowania, co wpływa negatywnie na nasz nastrój – wskazuje Piotr Czyżewski, ekspert Programu Zdrowie Na Etacie, prowadzonego przez Benefit Systems.

Jak sobie z nim poradzić? Czasami rozwiązania są prostsze, niż się wydaje.

Ruch w stronę zmiany

Zły sen potrafi zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30%4. Jak udowadniają badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, niespokojny sen lub jego brak negatywnie wpływają również na działanie pamięci roboczej, planowanie działań i rozważanie ich konsekwencji. Remedium na poprawę jakości snu i redukcję stresu może stać się niedzielne wyjście na basen czy trening w klubie fitness. Z kolei energetyczny 20-minutowy trening online, czy wyciszająca joga lub rozgrzewający ciało stretching w poniedziałek rano pozwoli zredukować poziom kortyzolu we krwi, dotleni organizm i przygotuje na wysoką produktywność, stymulując jednocześnie procesy myślowe i percepcyjne.

–  Właściwy sposób odpoczywania w weekend, łączony z dbałością o regularny cykl snu oraz aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie podczas tygodnia pracy. To w trakcie ćwiczeń tworzy się m.in. jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialny za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia, czyli serotonina, a także odpowiedzialna za energię i gotowość do działania dopamina. Ich mniejsza ilość oznacza słabszy nastrój, a w konsekwencji naraża nas na spadek motywacji do pracy, długofalowo z kolei może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego – podkreśla Piotr Czyżewski, ekspert programu Zdrowie na Etacie, trener sportowy MultiSport

Rosnąca świadomość problemu

Wiedza o negatywnym wpływie stresu na pracowników, a w konsekwencji na całą organizację, staje się coraz bardziej powszechna. Już blisko połowa pracodawców w Europie uważa stres za kluczowy problem w swoich organizacjach, a dla 65% zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się strategicznym priorytetem na przyszłość5.

W tym kontekście ważne jest, aby budować kulturę miejsca pracy, w którym kluczową częścią sukcesu firmy jest dobrostan fizyczny i psychiczny pracownika. Wprowadzanie przez pracodawcę aktywnych przerw czy treningów, oprócz korzyści zdrowotnych, może przynieść także benefity na płaszczyźnie zespołowych relacji – szczególnie istotnych w dobie pracy zdalnej.

– Dobrym pomysłem dla pracodawcy jest wyznaczenie poniedziałków rano jako oficjalnego terminu dla zespołowego treningu, podczas którego szef wraz ze współpracownikami wspólnie wykonuje ćwiczenia rozgrzewające przed nadchodzącym tygodniem pracy. Taka inicjatywa może pozytywnie wpłynąć także na wzmacnianie relacji w zespołach – co ciekawe, według brytyjskiej organizacji ukactive, aż 63% Brytyjczyków uważa, że aktywność fizyczna redukuje poczucie osamotnienia w pandemii. Innym rozwiązaniem, z którego od lat korzystają pracodawcy, jest karta MultiSport, dzięki której pracownicy przez cały tydzień sami mogą wybrać dla siebie odpowiednią aktywność. Skuteczność oferowanego przez pracodawcę sportowego benefitu potwierdzają deklaracje użytkowników MultiSport, wśród których aż 80% uważa, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na samopoczucie, a 75% przyznaje, że redukuje stres oraz negatywne emocje6 – podsumowuje Piotr Czyżewski.

[1] https://kariera.sgh.waw.pl/artykuly/psychologia/nie-lubie-poniedzialku-2013-jak-przelamac-syndrom-pierwszego-dnia-tygodnia
[2] Ibidem
[3] Ibidem
[4] https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-zly-sen-zwieksza-poziom-stresu,199970,11.html 
[5] https://www.rp.pl/zdrowie/art19192921-pracownik-w-stresie-nie-mysli-o-biznesie
[6] Badanie przeprowadzone w sierpniu 2021 r. na grupie ponad 7 tys. użytkowników Programu MultiSport

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER