Daj sobie czas na zmiany! Świadome wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych

Daj sobie czas na zmiany! Świadome wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych

Najtrudniej jest zacząć, prawda? Zmiana – tak małe i wielko słowo za razem. Czym jest? Procesem, rozpoczęciem nowego, zastąpieniem obecnego. Faktem, że dotychczasowe „coś” staje się zupełnie inne lub gdy „ktoś” aktualizuje swoje nawyki.

W odniesieniu do planowania i wprowadzania świadomych nawyków żywieniowych, najważniejsze jest, aby dać sobie czas na zmiany, które jako proces – powinny być wprowadzane stopniowo!

Czym jest nawyk?

Nawyk to przyzwyczajenie, codzienna rutyna, czynność powtarzalna i w większości przewidywalna, choć nierzadko również – mniej uświadomiona. W kontekście zdrowia i kształtowania poprawnych nawyków żywieniowych, są istotnym elementem planowanej zmiany.

Dobry i zły nawyk

Dobre nawyki ułatwiają codzienne życie i realizowanie niezbędnych obowiązków, a czasami  sprzyjają również naszemu zdrowiu. Tego samego nie można niestety powiedzieć o zgubnych, niepotrzebnych, a czasami nawet nie w pełni uświadomionych nawykach wpisanych w codzienną rutynę. Bardzo dobrą informacją jest fakt, że nawyki można modyfikować, kształtować albo definitywnie się z nimi rozstać.

Jak wprowadzać zmianę na stałe?

Postawa w procesie zmiany

Dlaczego boimy się zmian lub nie trwamy w postanowieniu? Ponieważ wiele osób traktuje zmianę jako coś skomplikowanego, trudnego, zawiłego a przeszłe, negatywne doświadczenia tylko wzmacniają takie skojarzenie. Jeśli negatywna postawa wobec „zmiany nawyków żywieniowych” nie jest chwilową oceną a utrwaloną opinią – potrzeba czasu, aby nauczyć się odczarowywać negatywny wzorzec myślenia.

Czasami zmiana wymaga wiele wysiłku, często pewnych wyrzeczeń, mocnego poświęcenia w jakiejś sferze, trochę zdrowego egoizmu, czasami walki z samym sobą, a czasami bardzo niewiele. To złożony mechanizm. Ale najważniejsze, aby o zmianie zacząć myśleć w trochę mniej zawiły sposób, aby już na starcie nie traktować „zmiany” jako przeszkody nie do pokonania.

Daj sobie czas na zmiany

Warto postarać się rozłożyć proces zmiany nawyków żywieniowych na czynniki pierwsze, odpowiadając sobie na przykład na kilka pytań:

 • Dlaczego chcę zmienić swój dotychczasowy jadłospis?
 • Jakie będę mieć korzyści z wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania się?
 • Czy są jakieś minusy wprowadzenia zmian?
 • Jak będę się czuć, gdy coś zmienię w swoim planie żywieniowym?
 • Czy mam tyle siły w sobie na teraz, aby zacząć wprowadzać zmianę (czy mam czas na poukładanie sobie swoich spraw, czy trapi mnie obecnie jakiś problem, czy mam wsparcie ze strony bliskich)?

To ważne, aby do zmiany podchodzić z dojrzałością, dać sobie czas na rozmyślenie, wyobrażanie sobie siebie po zmianie, rozważeniu pozytywnych stron planowanej zmiany. Jeśli sami przekonamy siebie, że to co robimy jest słuszne, będziemy mogli efektywniej wprowadzać zmianę na stałe.

Edukacja żywieniowa

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia edukacji żywieniowej, która podsuwa gotowe rozwiązania m.in. związane z umiejętnością wprowadzania zmian w życie. Wyposażeni w cenną wiedzę z zakresu żywienia, możemy w odpowiedni sposób wprowadzać zmiany i tym samym zwiększać szansę na ich powodzenie.

Dlaczego wiele osób chce wierzyć (i wierzy), że tylko „dieta cud” będzie efektywna? Pokusa szybkiej utraty masy ciała w krótkim czasie, umniejsza negatywne skojarzenie, że zmiana wymaga (dłuższego) czasu. Skoro inni obiecują spektakularne rezultaty (nawet kosztem radykalnych środków) wolimy oszukać swój umysł.

Stawanie twarzą w twarz ze świadomością swoich złych nawyków jest zbyt obciążające, dlatego wiele osób wybiera drogę na skróty.

Medicover Dieta – na zmianę!

Zdrowa Firma oferuje dostęp do platformy Medicover Dieta, dzięki której zmienisz swoje życie na zdrowsze. Profesjonalne poradnictwo żywieniowe i gotowe plany dietetyczne, pozwolą zmienić codzienność na „smacznie i zdrowo”. Jedna usługa i mnóstwo korzyści, dzięki skutecznej ofercie dietetyczno-treningowej, ponieważ Mediocver Dieta:

 • klasyczne plany dietetyczne, menu wegetariańskie oraz jadłospisy dla osób chorujących na cukrzycę,
 • łatwe do przygotowania przepisy,
 • praktyczne listy zakupów,
 • monitoring postępów,
 • Treningi przygotowane przez specjalistów.

Praktyczne rozwiązania Zdrowej Firmy pomogą zmienić Twoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, a ponadto:

 • wzmocnisz odporność,
 • zrzucisz zbędne kilogramy,
 • odzyskasz witalność i energię do działania,
 • będziesz jeść zdrowiej i smaczniej!

Wejdź na https://medicoverdieta.pl/ i zapoznaj się z pełną ofertą.

Źródła:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER