Praca w IT daje mi poczucie bezpieczeństwa

Praca w IT daje mi poczucie bezpieczeństwa

Cykl artykułów nt. pracy kobiet w branży IT, w których cztery specjalistki z Billennium, polskiej firmy tworzącej rozwiązania dla biznesu, dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o zróżnicowanych rolach oraz o zaletach swojej pracy.

Utarło się, że informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn. Jednakże kobiety coraz częściej decydują się na wejście do świata nowych technologii, gdzie odnoszą równie spektakularne sukcesy. Dziś przedstawiamy historię Anto Peroshy, która przeszła ścieżkę od technicznej roli administratora systemów i sieci do analityka procesów. Dziś pracuje w oddziale Billennium w Kuala Lumpur i ceni sobie poczucie bezpieczeństwa oraz work-life balance jakie daje jej IT.

Anto Perosha jest związana z branżą IT od ponad 6 lat. Ukończyła studia z zakresu inżynierii elektrycznej, elektronicznej i komunikacyjnej na Jeppiaar Engineering College w Chennai w Indiach. Po obronie tytułu licencjata przez kilka lat pracowała jako administrator systemów oraz sieci komputerowych. Doświadczenie zdobywała m.in. w globalnej indyjskiej firmie consultingowej oraz u międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego, gdzie była odpowiedzialna za rozwój i utrzymanie systemów oraz infrastruktury IT. Jednak po paru latach postanowiła zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i zmienić swoją specjalizację – została administratorem danych i zajmuje się analityką procesów. Nowa rola oznaczała dla niej dużo nauki i przygotowań, ale z perspektywy czasu Anto uważa, że może teraz lepiej wykorzystać swoje predyspozycje.

Mam umysł analityczny i moja praca pozwala mi rozwinąć skrzydła. Początki nie były łatwe, bo mimo że studia dały mi dobre podstawy, wejść do świata IT, to musiałam nauczyć się nowej specjalizacji, poznać narzędzia oraz procesy. Jednak, wraz ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem, rosła też moja pewność siebie i coraz lepiej odnajdywałam się w nowej roli. Z czasem zostałam Team Leaderem i zakres mojej obowiązków powiększył się o zarządzanie całym zespołem. W każdym zawodzie jest to niezwykle ważne – rozwój, postępy i awans na kolejne szczeble kariery. Daje mi to satysfakcje i poczucie, że podążam w dobrą stronę.”

Nowe miejsce i nowa rola

Anto dołączyła do Billennium 10 miesięcy temu. Jeszcze przed zmianą pracy przeprowadziła się wraz z mężem do Malezji. Choć zmiana otoczenia nie była łatwa, to zarówno w nowej firmie, jak i w nowym kraju, odnalazła się bardzo dobrze. Pomogło jej w tym Billennium oraz rodzina.

Od samego początku mogłam liczyć na duże wsparcie ze strony firmy, zespołu oraz mojego managera. Projekt był zaplanowany na 3 miesiące, jednak klient był bardzo zadowolony z pracy, jaką wykonałam i projekt został rozszerzony, a wraz z nim zakres moich obowiązków i zadań. Dało mi to poczucie, że znalazłam się w odpowiednim miejscu. Bardzo ważne jest też dla mnie wsparcie, jakie dostaję od rodziny. Mój mąż ma otwarty umysł, doskonale rozumie czym się zajmuję i zależy mu, żebym mogła realizować się zawodowo. Bardzo mi kibicuje, abym odniosła sukces i czasem nawet doradza mi konkretne rozwiązania. Rodzice również cały czas wspierali moje decyzje, nawet gdy wyjechałam do pierwszej pracy do innego stanu czy przeprowadziłam się do Malezji. Dziś sama staram się pomagać innym w karierze i rozwoju – prowadzę bloga technicznego czy gościnne wykłady na uczelni.”

Work-life balance

Jako jedne z największych zalety swojej pracy Anto wskazuje poczucie bezpieczeństwa i możliwość pogodzenia życia zawodowego z prywatnym. Według niej, te dwa aspekty są bardzo istotne dla każdej kobiety, a ich podkreślenie sprawi, że branża IT będzie chętniej wybierana przez przedstawicielki płci pięknej.

Są takie momenty, gdy decydujemy się na poważny krok w życiu czy karierze, np. przerwa na macierzyństwo czy przeprowadzka do innego kraju. Ważne jest wtedy dla nas poczucie, że będziemy mogły wrócić do swojego zawodu. IT daje właśnie ten komfort. Jest duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów na całym świecie, a firmy bardzo dbają o swoich pracowników i stwarzają im dobre warunki. Często też spotykam się z opinią, że w IT nadgodziny to codzienność i ciężko w niej o utrzymanie work-life balance. To jednak nieprawda. Wielu pracodawców pozwala na elastyczne godziny pracy. Dla Billennium liczą się przede wszystkim wykonane zadania, a nie to czy jestem zalogowania do systemu od 9 do 17. Trzeba wyznaczyć sobie granicę i zaplanować odpowiednio czas na rodzinę i na pracę. To ważna umiejętność, ale my kobiety dobrze sobie z tym radzimy!”.

Praca w IT jak każda inna

Anto, chociaż zaczynała swoją przygodę w świecie nowych technologii w roli typowo technicznej, obecnie pełni funkcję Professional Data Administratora i zajmuje się analizą procesów oraz wprowadzaniem usprawnień w celu jak najlepszej realizacji projektów.

„Analizuję projekty na podstawie przyjętych metryk, wyszukuję słabe punkty i luki, a następnie wprowadzam usprawnienia. To oznacza dużo pracy z danymi, klientem oraz zespołami w firmie. Mam jasno określone cele, to co robię sprawia mi przyjemność i czuję się doceniana. Na pewno też nie brakuje mi wyzwań. Mam możliwość wykorzystania swoich umiejętności, doświadczenia i zdobytej wiedzy, na co poświęciłam dużo czasu. Czuję, że się rozwijam i idę do przodu.”

Według Anto, pewną barierę wejścia do IT przez kobiety może być wyobrażenie, że stanowiska techniczne są trudne i skomplikowane, a kobietom brak odpowiednich predyspozycji, jednak jak sama podkreśla, ważne jest odpowiednie nastawienia oraz chęć do nauki.

Każdy zawód wymaga nabycia odpowiednich umiejętności. Potrzeba czasu, aby zdobyć wiedzę i zyskać doświadczenie oraz poznać narzędzia. Jeśli chcemy być dobrzy w tym co robimy i osiągać sukcesy to jest to najlepszy sposób – nie ma drogi na skróty. Tak samo jest w IT. Dobre przygotowanie sprawia, że pewne rzeczy przychodzą nam łatwiej i zyskujemy pewność siebie. Wbrew obiegowym opiniom, IT to nie rocket science. Wszystkiego można się nauczyć, a poza tym jest bardzo wiele możliwości i specjalizacji – mniej lub bardziej technicznych, analitycznych czy nawet kreatywnych. Jeśli masz talent, potencjał, umiejętności, chcesz się rozwijać, a twoja praca przynosi efekty, to na pewno zostanie doceniona. Niezależnie od płci. W IT liczą się kompetencje, a firmy naprawdę dbają o pracownika!”

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER