Przyszłość systemów dla HR – już nie tylko „kalkulator do wypłat”?

Przyszłość systemów dla HR – już nie tylko „kalkulator do wypłat”?

Z dobrodziejstw technologii korzystamy coraz częściej i coraz chętniej na co dzień. Mamy „mądre” telewizory, samozaopatrujące się lodówki czy wiele innych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że również w codziennej pracy chcemy być jak najbardziej odciążeni od żmudnych, pracochłonnych zadań, jeśli istnieje taka możliwość. Te potrzeby dostrzegają producenci systemów informatycznych dla działów HR, a obecny postęp technologiczny pozwala na wprowadzenie dodatkowych rozwiązań.

LOGA WEB to nowa odsłona systemu P&I LOGA – sprawdzonego i znanego od lat na rynku narzędzia do zarządzania zasobami ludzkimi dostarczanego przez DMZ. Poprzednie wersje systemu były wyposażone we wszystko, czego oczekują Hr-owcy – rozbudowane możliwości konfiguracji, rozliczenia wsteczne, elastyczne narzędzia do raportowania i wiele innych elementów wspomagających comiesięczne rozliczanie czasu pracy i naliczanie wynagrodzeń. To, co jeszcze całkiem niedawno było czynnikiem determinującym wybór systemu kadrowo-płacowego, dziś jest standardem wielu aplikacji.  Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego użytkownicy wymagają coraz więcej od oprogramowania, które ma odpowiadać za obsługę kluczowych procesów w organizacji.

Inteligentny asystent działów kadrowych

Rozwój technologii pozwala na wprowadzenie wielu udogodnień. Sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniej wykorzystywanym rozwiązaniem – wiele aplikacji, czy nawet urządzeń domowych „uczy się” naszych zachowań, aby korzystanie z nich było wygodniejsze i efektywniejsze. Nie inaczej jest w nowej wersji systemu LOGA. Program rejestruje zachowania użytkownika, w tym wykonane prze niego i innych użytkowników ustawienia, a następnie wspiera nowe konfiguracje na ich podstawie. Inteligentna wyszukiwarka w systemie analizuje na bieżąco nasze wyszukiwania, optymalizując późniejsze wyniki.

Ekran główny LOGA WEB

System dostępny z dowolnego miejsca na Ziemi

Wygoda to także mobilność – pandemia pokazała, że miejsce pracy może znajdować się niekoniecznie w biurze. Dlatego LOGA WEB powstała w technologii, dzięki której uruchomienie systemu jest możliwe z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu i na dowolnym urządzeniu (komputer, laptop, tablet, smartfon). Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdecydowanie ograniczono ryzyka związanie z nieuprawnionym dostępem do danych czy rozpropagowaniem złośliwego oprogramowania.

Analiza Dużych Danych – BIG DATA

Rozwój technologiczny ostatnich lat dał firmom wiele nowych możliwości: procesy BIG DATA mogą być wykorzystywane do pozyskiwania i analizowania dużych ilości danych tak, aby przynosiły korzyści ekonomiczne oraz tworzyły przestrzeń dla innowacji i technologii. Jednocześnie, pod hasłem „dzielenie się”, w środowisku biznesowym wzrosła chęć udostępniania zdobytej wiedzy i korzystania z doświadczeń innych. LOGA WEB łączy oba rozwiązania w jednym produkcie: P&I BIG DATA. Zebrane dane podzielone na branże i rodzaje działalności, powstają w wyniku konfiguracji tysięcy użytkowników systemu. Umożliwia to skrócenie i uproszczenie procesu wdrożenia a także zapewnienia bieżącej zgodności z obowiązującymi regulacjami. BIG DATA to również platforma, która udostępnia gotowe konfiguracje procesów biznesowych (workflow), standardowe formaty pism, gotowe raporty i statystyki a także konfiguracje dla parametryzacji i administrowania systemem.

Nie tylko funkcjonalność, ale i wygoda

System kadrowo-płacowy to narzędzie, które pracownikom HR towarzyszy na co dzień. Łatwo się przyzwyczajamy, natomiast trudniej pewne przyzwyczajenia porzucić. Z tego powodu powstała osobna dziedzina projektowania oprogramowania – UX (User Experience – „doświadczenie użytkownika”). Specjaliści na bieżąco monitorują sposób użytkowania różnych aplikacji, aby korzystanie z nich było coraz bardziej intuicyjne i wygodne. W LOGA WEB również wykorzystano rozwiązania opierające się na UX. Dzięki temu skrócono czas potrzebny na naukę korzystania z nowego systemu. Użytkownicy również w trakcie późniejszej pracy z programem zauważą, jakie korzyści idą za wykorzystaniem UX przy projektowaniu aplikacji – dzięki intuicyjnej nawigacji po systemie, zdecydowanie łatwiej i szybciej wykonywać codzienne zadania.

Jak systemy kadrowo-płacowe będą wyglądać w przyszłości?

Nowe technologie pozwalają na uproszczenie nawet najbardziej skomplikowanych procesów. Mimo tego jeszcze nie wszyscy użytkownicy przy wyborze systemów kadrowo-płacowych zwracają uwagę na technologie wykorzystywane w takich narzędziach. Dla wielu z nich najważniejsze jest jedno – ma dobrze policzyć wynagrodzenia. To jednak od dłuższego czasu jest standardem – producenci systemów kadrowo-płacowych nie konkurują już ze sobą w kwestii tego, który program lepiej nalicza wynagrodzenia, a w jaki sposób – czy jest to proces możliwie szybki i efektywny. Z tego powodu w przyszłości możemy spodziewać się coraz to większych zmian w strukturach systemów kadrowo-płacowych. Obecnie program kadrowo-płacowy w technologii WEB nie jest typowym rozwiązaniem, jednak z czasem również i ten aspekt stanie się powszechny. Na popularności przybierają rozwiązania w chmurze, SaaS (z ang. system jako usługa) i tym podobne, a globalizacja i potrzeba mobilności skutecznie ten trend podtrzymuje.

Duży nacisk kładzie się również na automatyzację procesów, dlatego można spodziewać się coraz większej popularności wykorzystania takich rozwiązań jak Big Data, Data Science czy sztucznej inteligencji przy tworzeniu systemów kadrowo-płacowych.

Przykładowy raport 

 

Autor: DMZ – od prawie 30 lat aktywnie uczestniczy w rozwoju branży rozwiązań IT dla HR. Oferuje systemy do zarządzania zasobami ludzkimi, systemy kadrowo-płacowe czy do zarządzania czasem pracy. Wspiera sektory takie jak przemysł, usługi, handel, finanse i wiele innych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER