Ukraińcy i Polacy razem przeciw barierom językowym. Premiera bezpłatnej aplikacji do nauki języka polskiego dla Ukraińców

Ukraińcy i Polacy razem przeciw barierom językowym. Premiera bezpłatnej aplikacji do nauki języka polskiego dla Ukraińców

eTutor Polski – to nazwa bezpłatnego kursu nauki języka polskiego dla Ukraińców, który 12 kwietnia miał swoją oficjalną premierę. Projekt tworzą ukraińscy poloniści – uchodźczyni z Irpienia Olga i mieszkający w okupowanym Chersoniu Andrei. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego, zainicjowali stworzenie ogólnodostępnej aplikacji, która umożliwi naukę nieograniczonej liczbie osób w dowolnym miejscu i czasie.

Z informacji podanych przez Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski z Ukrainy wjechało już ponad 2,86 milionów osób. Wiele z nich zostanie w Polsce na dłużej. Istnieje już mnóstwo inicjatyw, które mają na celu pomoc Ukraińcom w odnalezieniu się w nowym miejscu. Niewątpliwie barierą jest jednak język.

„Po przyjeździe do Polski zauważyłam, jak wiele osób przybywających z Ukrainy ma problemy z odnalezieniem się tu na miejscu z powodu bariery językowej. Brak znajomości języka utrudnia im znalezienie mieszkania lub pracy, załatwienie najważniejszych spraw urzędowych czy komunikację w sytuacjach życia codziennego. Jednocześnie byłam w kontakcie z moimi uczniami, których uczyłam polskiego jeszcze w Ukrainie, a teraz przyjechali do Polski. Okazało się, że wszyscy całkiem sprawnie sobie tutaj radzą. Podkreślali, jak dużo w obecnej sytuacji dała im znajomość podstaw języka. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, co zrobić, żeby w ten sposób pomóc jak największej liczbie osób” – mówi Olga Zyza, polonistka z Irpienia, jedna
z inicjatorek projektu.

W ten sposób powstał eTutor Polski, czyli kurs po ukraińsku, dzięki któremu Ukraińcy mogą uczyć się języka polskiego od podstaw. Potrzeby niewątpliwie są ogromne.

Kluczowe było to, by kurs ten był ogólnodostępny, aby jak największa liczba osób mogłamz niego swobodnie korzystać oraz by zagadnienia dotyczyły codziennych sytuacji, z jakimi Ukraińcy spotykają się po przyjeździe do Polski.

„Po pierwsze – aby zapewnić szerokie wsparcie, kurs musiał być dostępny online. Jedną z najważniejszych rzeczy po przekroczeniu granicy jest zakup polskiej karty SIM, aby zapewnić sobie dostępu do Internetu. Nasz kurs ma formę aplikacji mobilnej, więc mając telefon i Internet można od razu rozpocząć naukę, a znajomość języka jest przecież potrzebna już pierwszego dnia. Po drugie – kurs musiał pozwalać na maksymalną swobodę. Osoby przyjeżdżające do Polski często przemieszczają się nawet przez kilka tygodni w poszukiwaniu mieszkania i pracy. Ciężko wtedy mówić o lekcjach w konkretnym miejscu i czasie. Na szczęście aplikacja mobilna daje tutaj 100% swobody. Po trzecie – cena. Im przystępniejsza – tym szerzej dotrzemy. Dlatego cieszymy się, że możemy zapewnić naukę zupełnie za darmo” – wyjaśnia Andrei Sharaburiak, polonista z Chersonia, współinicjator kursu.

Oficjalnie kurs eTutor Polski wystartował 12 kwietnia. Dostęp do kursu jest możliwy poprzez aplikację mobilną na systemy Android dostępną w Google Play (nazwa aplikacji: eTutor – języki online; osoby korzystające z ukraińskojęzycznej wersji Google Play będą po pobraniu aplikacji miały dostęp do kursu) lub przez przeglądarkę poprzez stronę: https://ua.etutor.pl. Twórcy pracują już także nad dostosowaniem aplikacji do systemu iOS. Wsparcie technologiczne zapewnia platforma do nauki języków obcych eTutor.

Obecnie kurs składa się z kilkunastu lekcji, które umożliwiają błyskawiczne zapoznawanie się z podstawami języka polskiego. Tematyka obejmuje m.in. powitania i pożegnania, polski alfabet, mówienie o sobie i swoich potrzebach czy pytania o drogę. Kurs będzie regularnie rozbudowywany o kolejne tematy takie jak np. załatwianie podstawowych spraw urzędowych.

„Jako eTutor widzimy ogromne zapotrzebowanie na taki kurs, więc cieszymy się, że możemy zapewnić Oldze i Andreiowi wsparcie technologiczne oraz nasz wieloletni know-how w tworzeniu kursów językowych online. Nauka z aplikacją polega na wykonywaniu krótkich, 10-minutowych lekcji, w trakcie których poznajemy i ćwiczymy nową partię materiału, a następnie na codziennym powtarzaniu poznanych słów i fraz z systemem inteligentnych powtórek. Kurs ma przygotowywać do realnych sytuacji komunikacyjnych, więc zapewniliśmy możliwość osłuchania się z językiem polskim dzięki dialogom i nagraniom zrealizowanym przez profesjonalną lektorkę i lektora. Do tego w kursie znajdą się praktyczne informacje, które pomogą gościom z Ukrainy odnaleźć się w polskich realiach. Jako cel postawiliśmy sobie dotarcie z tym kursem do 100 000 osób. Stworzyliśmy też hashtag w ramach akcji promocyjnej – #RazomNas100k” – wylicza Karol Kułaga, Marketing and Product Director w LangMedia.

Twórcy aplikacji zachęcają do wspólnego pomagania i udostępniania informacji o bezpłatnym kursie polskiego, by mogło dowiedzieć się o nim jak najwięcej Ukraińców. Kampaniamw mediach społecznościowych będzie promowana właśnie za pomocą hashtagu #RazomNas100k. Wkrótce na stronie kursu pojawi się licznik i wszyscy będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować liczbę zarejestrowanych użytkowników.

100 000 użytkowników to podstawowy cel, ale twórcy aplikacji nie wprowadzają limitu osób, więc docelowo liczba ta może być jeszcze większa. 

Więcej informacji na temat kursu eTutor Polski jest dostępnych na stronie: https://ua.etutor.pl.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER